Foto: Márton Kállai
Výstava organizovaná nadáciou NOOR Foundation a Slovak Press Photo s prácami od:
Jana Hunterová, Tomek Stabinski, Diana Takacsova, Zsolt Balázs, Rafal Siderski, András Zoltai, Judit Ruprech, Tomáš Hrivňák, Kinga Wrona, Tomáš Predajňa, Márton Kállai.
Klimatická kríza je najväčšou výzvou, akej ľudstvo kedy čelilo. Krehká rovnováha sa rozpadla a spustila sériu reťazových udalostí, ktorých rozsah ešte len pochopíme. Keďže sme svedkami zintenzívňovania krízy, musíme sa zmieriť so skutočnosťou, že zložitosť veci samotnej podčiarkuje veľmi jednoduchý fakt: zmena je jedinou cestou vpred. Prijatie, adaptácia a zmiernenie udalostí okolo nás sú našimi jedinými šancami na prosperitu v neistej budúcnosti.
Ľudia sa od dávnych vekov spoliehali na rozprávanie príbehov ako na spôsob zdieľania vedomostí, prekonávania neznámeho a odovzdávania múdrosti z generácie na generáciu. Rozprávanie príbehov je nositeľom kolektívnej pamäte a kľúčom k budúcnosti. Sme presvedčení, že obrazy majú obrovskú silu a dokážu zapôsobiť tak, ako žiadny iný komunikačný nástroj. Vizuálni rozprávači majú potenciál zásadne zmeniť naše chápanie klimatickej krízy a fungujú ako most medzi zložitou vedou, politickými stratégiami, hospodárskymi záujmami a občanmi.
Z týchto dôvodov Holandské kráľovstvo, nadácia NOOR, Nadácia Slovak Press Photo, Czech Photo, PAP.pl a Herald Europe spojili sily, aby vytvorili špecializovaný priestor, kde by sa autori zo strednej Európy (Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Slovensko) mohli stretávať, zdieľať a učiť sa jeden od druhého.
Pod vedením oceňovaných vizuálnych rozprávačov, Kadira van Lohuizena (Holandsko) a Esther Horvath (Maďarsko), pracovalo jedenásť autorov na príbehoch blízkych domovu v Európe, ktoré často nevidíme, pretože mainstreamové médiá nás kŕmia iba správami zo vzdialených miest, ktoré sú od nás tak ďaleko, že veľkosť katastrof sa stáva len abstraktným pojmom. Skutočnosť však vykresľuje úplne iný obraz: klimatická kríza je tu, priamo pred našimi dverami a spolu s ňou mutujú, migrujú a vymierajú celé ekosystémy. Reťazec života, ktorý podporujú, sa nenávratne mení a často ostáva až na pokraji kolapsu.
Autori nás berú na cestu plnú objavov: od obnovy mokradí na Dunaji, jedného z najbohatších ekosystémov v Európe, až po lesy v Českej republike, ktoré v posledných rokoch v dôsledku nedostatku dažďa a zvýšených teplôt spustošil kôrovec, čo nás núti zamyslieť sa nad významom zdravých lesov. Pozrieme sa na dôsledky najintenzívnejšieho sucha za viac ako sto rokov v Maďarsku a zároveň spoznávame príbehy vedcov, ktorých experimenty nám okrem mnohých iných nevypovedaných príbehov pomáhajú pochopiť, ako klimatické zmeny ovplyvňujú naše životy. Široké naratívne vlákna tejto výstavy sa pre nás preplietajú do tapisérie ľudských skúseností tak, aby sme ich videli, poučili sa z nich a konali podľa nich.
Ak chceme mať šancu, musíme si uvedomiť, že rozsah tejto bezprecedentnej krízy si vyžaduje, aby sme sa spojili a konali hneď. Týmto sa s vami delíme o jedenásť príbehov, jedenásť semienok zmeny a vyzývame vás, aby ste tieto semienka zalievali, zdieľali a starali sa o ne, až kým z nich vyrastie niečo väčšie a mocnejšie ako my všetci dokopy.
Výstava je organizovaná s podporou veľvyslanectiev Holandského kráľovstva na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Poľsku.
Výstava vznikla vďaka finančnej podpore Vyšehradského Fondu.